Zayıflamak için Düşük Karbonhidratlı Diyetler Uygulamanın Zararl


Düşük karbonhidrat ve yüksek protein içeren diyetler son dönemlerde çok gözde. Ama ne yazık ki bunlar bizi vücudumuzun çok gereksindiği besinlerden yoksun bırakarak zaman içinde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor:

Gut
Gut, aşırı düzeylerdeki ürik asid eklemlerde kristalize olmaya başlayınca meydana gelen bir romatizma şekli. Yüksek protein alımı, ürik asid'in vücuttan atılamayarak, birikmesine neden olur.

Böbrek Taşları
Böbrek taşları da ürik asid ya da kalsiyum oksalat'ın böbreklerde kristalize olarak zamanla taşlaşması halidir. Yalnızca karbonhidratlarda bulunan cözülmez lifler, kalsiyum emilimini azaltarak, böbrek taşlarının oluşumunu önler. Günde en az 30 gram lif tüketilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bunun düşük karbonhidratlı diyetlerde mümkün olmadığını vurguluyorlar.

Kabızlık ve Bağırsak Sorunları
Bağırsaklarımızın sağlıklı çalışabilmesi için günde en az 30 gram lif tüketilmesi gerekiyor. Düşük karbonhidratlı diyetler, çok az miktarda çözünemeyen lifler içerdiğinden, kabızlık ihtimalini de arttırıyor. Bağırsaktaki atıkların vücuttan atılma süresinin uzaması da kolon kanseri riskini arttırıyor.

Kolesterol Düzeylerindeki Artış Kalp Hastalıkları Riskini arttırıyor
Yüksek proteinli diyetlerin kalp hastalıkları ve damar sertleşmesine yol açabilen zehirleyici etkileri olabiliyor.

Osteoporoz
Düşük lifli besinlerden kaynaklanan bağırsak sorunları, kalsiyumun bağırsaklarda yeterince emilmesini önleyerek, kemiklerin zayıflamasına neden olur.

Kas Erimesi ve Metabolizmanın Yavaşlaması
Bu tür diyetler, tamamen kilo kaybına odaklanmış olduğundan kilo kaybı da kasların erimesi anlamına gelir. Kasların erimesi ise metabolizmayı yavaşlatarak, kısa sürede yeniden kilo alınmasına neden olur.

Yorgunluk
Karbonhidratlar, kaslarımızın ve beynimizin en önemli besinidir. Yeterli karbonhidrat olmadığında gücünüzden ve dayanıklılığınızdan çok şey kaybedersiniz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !