Şok Diyetlerden Sonra Kiloları Geri Almamak ve Daha da Vermek İç


Kalori alımını aniden çok azaltarak, kısa sürede kilo verdiren diyetlerin bir haftadan fazla uygulanmaması gerekiyor. Bu tür diyetlerin en büyük handikapı, diyetin ardından verdiğiniz kiloyu, hatta daha da fazlasını çok çabuk geri almanız. Bunu önlemek için beslenme ve yaşam şeklinizi değiştirmelisiniz. Doktorların, uzun süreli diyetleri tercih etmelerinin en önemli sebeplerinden biri, yavaş yavaş zayıflarken bu süre zarfında sadece vücudun değil, beynin de az yemeye alışması ve bunu artık bir yaşam tarzı haline getirebilmesi. Şok diyetlerle kilo verdikten sonra aşağıda yazılanlara uyarsanız hem verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri almak kabusunu yaşamazsınız hem de zaman içinde aç kalmadan kilo vermeye devam ettiğinizi görürsünüz:

Çok yağlı yiyeceklerden uzak durun: Patates kızartması, tavuk kanadı, cips gibi yiyecekler bol sıvı yağda kızartılıyor. Bir çorba kaşığı sıvı yağda da 120 kalori var. Günlerce işkence çekerek verdiğiniz bir kaç kiloyu bunlar için fazlasıyla geri almaya değmez. Bu yaz sıcaklarında bu tür ağır, yağlı yiyecekler yerine salata yemeyi alışkanlık haline getirin. Hem evde kendiniz çok çeşitli iştah açıcı salatalar hazırlayabilirsiniz, hem artık tüm restoranlarda, kafelerde çok güzel salatalar bulunuyor. Bir porsiyonu da insanı fazlasıyla doyuruyor. Salatayı bitirip, karnınız doyduğunda o aşırı kalorili, ağır yemeklerden yemediğiniz için kendinizle gurur duyacaksınız.

Her gün düzenli egzersiz yapın: Caddede ufak bir tur bile atsanız, bu hiç bir şey yapmamaktan çok daha iyidir. Doktorların çoğu, günde en az 20-30 dakikalık bir egzersiz programı uygulamanızı öneriyorlar. Düzenli hareket metabolizmanızı hızlandıracak ve böylece gün boyu kalori yakmaya devam edeceksiniz.

Sadece açlık hissettiğinizde yemek yiyin: Atıştırmak için buzdolabına yönelmeden bir bardak su içmeyi deneyin. 10 dakika sonra hala kendinizi aç hissediyorsanız, havuç ya da salatalık gibi besin değeri olan bir şeyler yiyin.

Havuç, salatalık, brokoli gibi çiğ yenebilen sebzeleri atıştırmak için elinizin altında bulundurun. Patates cips, çikolata gibi abur cubur tüketimini mümkün olduğunca kısıtlayın.

Sağlıklı beslenmek için, yağsız et, tavuk, balık, pişmiş veya çiğ sebzeler ve meyve tüketimine ağırlık  vermek gerekiyor. Sıcaklarda kendinizi fazla zorlamadan bu besinlerle beslenmeyi ve düzenli egzersiz yapmayı (yürüyüş de olabilir) alışkanlık haline getirebilirseniz, hem verdiğiniz kiloları geri almazsınız hem de zaman içinde daha da kilo verip, düşlediğiniz ince, sağlıklı vücuda sahip olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !