Kilo Vermek İçin Spor Yapanlar Dikkat! Yağ mı Yakıyorsunuz, Yok


Çoğumuz kilo vermek, vücudumuzdaki yağları eritmek için sık sık ağır, yorucu egzersizler yapmamız gerektiğine inanıyoruz, değil mi?
Güzel bir haberim var, ben de yeni öğrendim: Meğer o iş hiç de öyle değilmiş.
Bunu ilk kez buradan öğrenenlere mantıksız gelebilir, ama bedenimizin nasıl çalıştığıyla ilgili daha bilmediğimiz o kadar çok şey var ki, bir sürü şeyi daha yeni yeni öğreniyoruz veya henüz bilmiyoruz.
Bir kere, günde ortalama 20 dakika egzersiz yaparak, abur cubur yiyeceklere duyduğunuz açlığı biraz bastırmak mümkün. Bedenimizin nasıl çalıştığına gelince...
Vücudumuz iki yoldan enerji yaratabiliyor. Ya yağ yakarak enerji elde ediyor ya da kanımızdaki şekeri, yani glukozu enerjiye çeviriyor. Ama iki işlemi aynı anda yapamıyor. O yüzden, herhangi bir zamanda, vücudunuz ya yağ yakıyordur ya da şeker. İkisi aynı anda olmuyor.
Vücudun enerji gereksiniminin fazla olmadığı durumlarda, yağ yakıyormuşuz. Örneğin, yürürken, masa başında çalışırken, araba sürerken, hatta uyurken, vücudun enerji ihtiyacı o kadar düşük ki, bu enerji vücuttaki yağı eriterek elde edilebiliyor.
Ancak ne zaman ki, yaptığımız aktivitenin dozu artıyor, vücudumuz bir an önce gereken enerjiyi yaratabilmek için, yağdan çok daha hızlı enerjiye dönme özelliğine sahip kan şekerini yakmaya başlıyor.
Bir örnek vermek gerekirse:  Sokakta otobüs durağına doğru yürüyorsunuz (yani yağ yakıyorsunuz), birden otobüsünüzün kalkmaya hazırlandığını farkediyorsunuz ve yetişmek için koşmaya başlıyorsunuz. Aniden kalp atışlarınız ve nefes alışınız çok hızlanıyor ve vücudunuz yağ yerine kan şekeri yakmaya başlıyor.
Düzenli yapılan yorucu egzersiz vücudunuzu yağ yerine kan şekeri yakmaya programlı hale getiriyor. Gerçekten de ilginç değil mi? Boşuna son yıllarda bütün dünya aerobic, jogging gibi ağır egzersizler yerine pilates, yoga, yürüyüş gibi çok daha hafif ve yavaş egzersizleri tercih etmeye başlamadı demek!
Ne olursa olsun, bu tip yorucu, nefes açıcı egzersizlerin (yani aerobic egzersizleri) kalp, ciğerler ve dolaşım için çok faydalı olduğunun altını çizen uzmanlar, bu egzersizleri kilo verdikten SONRA yapmamızı öneriyorlar, kilo vermeye çalışırken değil.
O zamana kadar, anaerobic egzersiz denilen, nabzımızı hızlandırmayacak egzersizler yapmamız gerekiyor.
Uzun, yavaş yürüyüşler yapmayı deneyin, çünkü hem yürürken kan şekeri değil, yağ yakıyorsunuz, hem de yağ yakma sistemlerini açarak, kalori yakarak ve kas yaparak vücudunuzu yağ yakmaya programlamış oluyorsunuz.
Kilo vermeye çalışırken kas yapmaya da önem vermek gerekiyormuş. Çünkü kaslar da yağları eritirmiş. Bu nedenle kilo vermek isteyenlere egzersiz olarak, yürüyüşün yanında ağırlık kaldırmak da öneriliyor. Ağırlık kaldırarak yaptığınız kaslar vücudunuzdaki fazla yağları yakıyor. (Yani kasları eriten bilinçsiz diyetler aslında yağlarımızı yakmıyor, tam tersine ekstra kaş oluşumu işe yarıyor.) Yalnız bu işi de abartmamak gerekiyor tabii. Yani, 2-4 kiloluk ağırlıklarla, günde ya da gün aşırı en fazla 20 dakika çalışmak yeterli bulunuyor.
Haftanın 6 günü sırasıyla bir gün yürüyüş bir gün ağırlık çalışıp, pazarları da tatil yaparsanız yetermiş. Yürüyüşe de günde 5 dakika gidiş 5 dakika geliş 10 dakikayla başlayıp, yavaş yavaş gün aşırı toplam 40 dakika yürümeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.
En önemlisi vücudunuzu belli bir tempoya alıştırdıktan sonra bunu devam ettirmek ve ZAYIFLAMAYA ÇALIŞRKEN AĞIR EGZERSİZLER YAPMANIN KİLO VERDİRMEYECEĞİNİ, SAĞLIĞINIZI BOZACAĞINI UNUTMAMAK. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !