Islanan Cep Telefonunuzu Kurtarmak İçin...

Bir süredir yanımda yarı ölü genelde baygın vaziyette taşıdığım telefonumla nihayet vedalaşmaya karar  verdim ve bir kaç gün önce kendime yeni bir telefon aldım. Gerçi eskisini baygın taşırken (ya da evde bırakırken) telefonsuzluğa da bayağı bayağı alışmıştım ama annem başta bir kaç kişi bozuluyordu artık. Yenisine karar vermeden de iki hafta gittim geldi, satıcı kızı bayağı bir çıldırttım. Sonunda kız tavır koydu. Üçüncü kez değiştiremezsiniz dedi. Yoksa ben internet forumlarını okuya okuya, telefonların hayatta kullanmayacağım bilmem hangi özelliklerini beğenmeyip gidip gelip telefonları değiştirmeye devam edecektim.
"Hayatta bir daha almam" diyordum ama kan çekti herhalde yine gittim sony ericsson aldım. Nedense Nokia'ya ısınamıyorum, ama telefon elimde patlayınca da ah vah ediyorum.
Neyse artık cep telefonlarıyla ilgilenmeme gerek kalmadı derken demin Yahoo mail'e girerken, ana sayfada ilgimi çeken bir haber gördüm: "Islanan cep telefonunuza ilk yardım yöntemleri" diye. Belki sizlerin de ilgisini çeker diye kısaca aktarayım dedim:
"BU ister küvet, ister içki bardağı isterse de klozet olsun, her cep telefonu eninde sonunda suyun dibini boylar. Yüzlerce dolar harcadığınız telefonunuzu kurtarmak istemeniz kadar anlamlı bir şey olamaz ancak nasıl?
The Cell Freak (Cep Telefonu Manyağı, ancak site için verilen link çalışmadığından buraya koymadım ) adlı sitede bu konuyla ilgili bir çok fikir ortaya atılmış bunlardan biri de, içinde kalan suyu yok etmek için telefonu yüzde 95'lik alkol'e batırmak. Şahsen ben ıslanan cep telefonlarımı ve laptopları kısık derecede ısıtılmış fırına koyuyorum. En düşük derecesine ayarlanmış bir fırında bir kaç saat tutmak elektronik bir aleti kurutup neredeyse eskisi kadar iyi hale getirebiliyor.
Ancak ne yöntem denerseniz deneyin, öncelikle kurtarmak istediğiniz aletin bataryasını çıkarmanız gerektiğini kesinlikle unutmamalısınız.
Piller ısıya ve yabancı maddelere karşı aşırı hassastırlar. Üstelik yerine yenisini koymak da son derece kolay olduğundan onları kurtarmayı denemeyin bile. Piller, zaten içeri su ya da başka bir maddenin girişini önlemek için sıkıca mühürlenmiştir, çoğu durumda basitçe kurulamak yeterli gelir. Yalnız bu yöntemlerin yüzde yüz garantili olmadığını, elektronik aletlerin suyla kesinlikle bir araya gelmemesi gerektiğini de unutmayın."

Not: Hangi yazının ve büyüklüğün daha okunabilir geldiğini yazarsanız çok sevinirim. Bana bu ufak yazı sanki alttaki büyüklerden daha rahat okunabiliyormuş gibi geliyor ama sizin yorumunuzu da alırsam emin olacağım.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !