İnternet filtreleri ile çocuklarınızı internetteki tehlikelerden

Her tür denetim mekanizmasına, sansüre karşı olsam da internet üzerindeki özgürlüğün ve ulaşım kolaylığının çocuklar için fazla olduğunu düşünüyorum. Özellikle de ortalık bu kadar kötü niyetli insanlarla doluyken ve internet bunların çocuklarımızın odasına kadar girmesine izin verebilecek durumdayken.
Belki anne babalar arasında henüz bilmeyen vardır diye yazıyorum. Bunları denetlemek o kadar zor değil. İnternetten indireceğiniz basit yazılımlarla çocuklarınızın internette nerelere girip giremeyeceğini belirleyip, yaptıklarını, sohbet ettikleri kişilere, yolladıkları ya da aldıkları emaillere kadar takip etmeniz mümkün. Google arama kutucuğuna "children internet software" diye girerseniz karşınıza milyonlarca sonuç gelecektir.
Bu yazılımların en belli başlıları www.Sofotex.com'da kullanıcı yorumları ve özellikleriyle sıralanmış. Neredeyse hepsinin ya 15 günlük ya da 30 günlük bedava deneme sürümleri de mevcut. Aylık kullanım bedelleri çok değil yani kredi kartı olanlar için bir kaç dakika içinde bir kaç dolara böyle bir yazılımı bilgisayarınıza indirip kurmanız mümkün.
Bu ebeveyn kontrol yazılımlarının Türkçesi de var sanırım. Google'da "ebeveyn kontrol yazılımı" diye arayarak tesadüfen bulduğum Netron Gözcü adlı yazılım üstelik tamamen ücretsiz de. Orijinal Microsoft XP kullanıcıları için olduğu söylenen Netron Gözcü için şu bilgiler veriliyor:
"Netron Gözcü'nün birincil amacı çocuklar için güvenli bir bilgisayar ortamı yaratmaktır. Uygulamanın sunduğu güvenlik imkanları internet içeriğinin süzülmesi, bazı sistem fonksiyonlarının engellenmesi ve arzu edilmeyen uygulamaların çalıştırılmasının kısıtlanmasıdır. Ziyaret edilmesini istemediğiniz web sitesi isimlerini yazarak veya sakıncalı bulduğunuz kelimeleri Netron Gözcü'ye yazarak çocuklarınızın istemediğiniz zararlı içerik bulunan sitelere girişini engelleyebilirsiniz.
Netron Gözcü ile bilgisayar ve internet kullanımına zaman sınırı tanımlayabilir, sadece sizin istediğiniz zamanlarda çocuklarınızın bilgisayarı kullanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızda yüklü diğer yazılımların sadece sizin istediğiniz zamanlarda çalışmasını sağlayabilir, ziyaret edilen siteleri kullanım günlüğünde görüntüleyebilirsiniz. "

Netron Gözcü hakkında şu adresten bilgi almanız ve yazılımı bedavaya indirmeniz mümkün. "Ebeveyn kontrol yazılımları" diye internette arama yaparsanız farklı yazılımlar da bulabilirsiniz.Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !