Diyette Mideniz Kazındığında Ya Su İçin Ya da Dişlerinizi Fırçal


Aşağıda ilan ettiğim gibi diyete girdim ama hangi diyete girdin derseniz, şimdilik ben de bilmiyorum. Patates diyetine (5 günde 3-5 kilo verdiren ve patates günüyle başlayan diyete böyle diyorum ben) başlamaya kararlıydım. Ancak dün sabah sabah patates haşlamaya üşendim, hazır kahvaltı daha cazip geldi. Bir de ilk günler haliyle, mide biraz ufalana kadar insan biraz sıkıntı çekiyor. Ben de uzun süredir diyet miyet yapmadığımdan eskisi gibi pek sıkıya gelemiyorum. Neyse sabah aşırıya kaçmadan bir kahvaltı yaptım. Patates püremi de akşam yedim. Arada da acıktıkça "meyve günü"nden muz ödünç aldım. Tabii bu şekilde kilo verilmez ama bu yüzden kendimi fazla suçlamak da istemiyorum. Ne de olsa artık olgun bir kadınım. Diyetlerin beni değil benim diyetleri idare ediyor olmam gerekiyor.:)
Sabah kahvaltısında haşlanmış patates yemeyi başarmam belki bir-iki gün sürecektir, ondan sonra da tam anlamıyla arkasını getiririm sanırım. Nedense bu benim en sık yaptığım diyet olduğundan mıdır nedir, artık patates kelimesi bile beni fiziksel ve psikolojik olarak savunma durumuna geçirmeye yetiyor. Başka diyet mi yok, niye illa da patates diyeti diyeceksiniz haklı olarak. Ama en kolayı ve garantilisi bu, gerçekten, yeter ki patates fobimi atlatayım, diğer günler zaten gayet zevkli, salata günü, meyve günü, yumurta günü...
Bu arada midemi ufaltmaya çalışırken (bu döneme verilebilecek en iyi ad bu), ufak tefek diyet taktiklerini anımsadım. Buraya da yazayım dedim. Bilmeyen varsa diye. Hangi diyet olursa olsun, ilk günler doğal olarak sık sık mideniz kazınacak, acıktığınızı hissedeceksiniz. Her seferinde de kilo yapmayacak ya da az kalorili bir şeyler bulup atıştırmanız mümkün olmayabilir. Bir şeyler yiyeceğinize mideniz kazındığında 1 bardak su için (hem çok sağlıklı, hem de midenizi şişirir), hatta öğünlerden 10-15 dakika önce mutlaka 1 bardak su içmeyi alışkanlık edinin. Daha az yersiniz, çabuk doyarsınız.
Sabahları da yarım bardak ılık su içmeye çalışın. Üzerine yeniden 5-10 dakikalığına uzanın. Bağırsak sorunları olanlar bunu sadece kilo vermeye çalışırken değil, yaşam boyu günlük uygulanacak bir alışkanlık haline getirirlerse, inanın çok faydasını görürler.
Ya da su içmekten de sıkılırsanız, mideniz kazınmaya başladığında gidin dişlerinizi fırçalayın uzun uzun. Bir süre açlığınızı falan unutacaksınız. Diyet yapanlara kolay gelsin!

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !