Bakan Çubukçu Harekete Geçene Kadar, Zaten Varolan "Gözcü'le

Bugün gazetelerde 1.sayfadan "İnternete Gözcü: Bakan Çubukçu'nun başlattığı "Güvenli İnternet" kampanyasında 2 önemli adım atılacağı" anonsu yapılarak şu habere yer veriliyordu:

"Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, UNICEF ve Microsoft, 'Güvenli İnternet Kullanımı Kampanyası' başlattı. 'Gözcü' adlı filtre programı ücretsiz olarak indirilecek."
Kampanya programı kapsamında en önemli 2 girişimden biri şu: "İstenmeyen sitelere girilmesini önlemek için Microsoft'un desteğiyle hazırlanan "Gözcü" adlı filtreleme programı ücretsiz olarak indirilebilecek."

"Gözcü Programı Nasıl Çalışacak?
Microsoft'un geliştirdiği Gözcü Filtreleme Programı sayesinde istenmeyen oyunların indirilmesi ve güvenli olmayan sitelere girilmesi önlenecek. Programs ayesinde internet içeriği süzülebiliyor, bazı sistem fonksiyonları engellenebiliyor ve arzu edilmeyen uygulamaların çalıştırılmaları kısıtlanabiliyor. Ziyaret edilmesi istenmeyen web sitelerinin isimleri ile sakıncalı bulunan  kelimeler programa yazılarak çocukların zararlı içerikli sitelere girilmesi önlenebiliyor." (8 şubat 2007 tarihli Sabah gazetesi)

Bakan Çubukçu ve dolayısıyla hükümetin bu kadar önemli bir konuda nihayet harekete geçmeye karar vermiş olmaları çok güzel. Ama aşağıda yer alan 7 Ocak 2007 tarihli ve "Çocuklarınızı internetteki tehlikelerden korumak elinizde" başlıklı yazıma göz atarsanız, aynen Bakan Çubukçu ve Microsoft işbirliğiyle hazırlanarak bedava dağıtımı sağlanacak "Gözcü" programı gibi aynı işe yarayan bir çok bedava "internet kontrol" programının zaten yıllardır internetten kolaylıkla bilgisayarlarınıza indirilebildiğini göreceksiniz. Hatta aynı "Gözcü" adıyla ama "Netron Gözcü" olarak Türkçe ve ücretsiz bir yazılımın da yıllardır kullanılabildiğini ve "Ebeveyn kontrol yazılımları" veya "children internet software" diye Google'dan aradığınızda bu filtrelerin çok gelişmişlerini de aylık düşük ücretler karşılığında ya da belli deneme süreleri için bedava indirebileceğinizi vurgulamıştım. Aşağıdaki yazıya veya Netron Gözcü için bağlantı verdiğim adresteki açıklamalara bakarsanız hazırlanmakta olan ile zaten olan arasında hiç bir fark olmadığını görebilirsiniz.
Kısacası benim diyeceğim, bu özel! olarak hazırlanan bedava yazılımın sonuçlanması uzun sürebilir siz yine de elinizin altında zaten var olanlardan şimdilik yararlanmayı ihmal etmeyin. Sokaktaki tehlikelerden korumak için didindiğiniz çocuklarınızı, internet çağında artık kendi odasına kadar girebilen dış tehlikelere karşı da korumanız gerektiğini aman unutmayın.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !